איך להפוך לסופר-מטפל

טיפול הוליסטי במלוא מובן המילה, מכיר בריפוי של כל הנוגעים בדבר. למרות שביחסים טיפוליים, מקובל שרק מי שמציג את הבעיה, זוכה לעזרה, חשוב לו למטפל (למאמן או למנחה קבוצות תראפיה), להכיר בצרכי הריפוי שלו עצמו, למענו ולמען המטופל כאחד. אם כן, כיצד אנו יכולים כמטפלים, לאפשר תהליך ריפוי דו-כיווני? אנסה להשיב…

ראשית נבין כי כל מפגש ולמעשה כל אינטראקציה בחיים מהווה הזמנה לריפוי עצמי, ולכן דווקא באמצעות הקשר עם המטופל אנו יכולים לראות את עצמנו בבהירות יתרה. שנית וברובד המהותי יותר, עלינו להסכים לפגוש את הצרכים הבלתי מודעים שלנו. כאשר צרכים אלה אינם זוכים להכרה מצדנו, אין באפשרותנו לפגוש את הרגש העמוק המבקש לקבל את תשומת ליבנו (וזוהי ככל הנראה הסיבה לכך שהם הגורם השכיח ביותר השוחק מטפלים). כאשר נסכים לפגוש את הצרכים הללו פנים אל פנים, יהיה זה בלתי נמנע מאתנו לפתוח את הלב גם כלפי המטופל, להתמלא השראה ואהבה בכל תנאי ולהפוך ל…סופר מטפל 🙂 איך עושים זאת בפועל? שאלה טובה!

כמו כל בני האדם, מטפלים נוהגים באחרים כפי שהם נוהגים בעצמם, וכל עוד איננו מודעים לדרך בה אנו נוהגים בעצמינו, נשליך התנהגות זו על המטופל. אביא מספר דוגמאות:

  • אם אנו שופטים את עצמינו, סביר שנשפוט גם את מטופלינו…

  • אם אנו מאמינים בשחרור חלקים "לא רצויים", במקום באינטגרציה ובקבלת השלם, נעמול לשחרר חלקים אלה ממטופלינו.

  • מטפל שזקוק להוכחת תיאוריה, אשר בפיתוחה השקיע שנים רבות, יפחד לקבל ממטופליו אמירות שעלולות למוטט את בניינו.

  • מטפל שזקוק נואשות לאהבה, יעשה הכול כדי לגרום למטופל לאהוב אותו, במקום לאפשר לו לאהוב את עצמו…

  • ​אם הצורך של המטפל הוא להיות "נחוץ", קרוב לוודאי שהוא יגרום למטופל לפתח בו "תלות", במקום לסייע לו לשאוף לעצמאות.

בכל המקרים הללו, לא יהיה מסוגל המטפל להושיט את העזרה הבריאה ביותר למטופל, משום שהוא פשוט אינו "נקי". זאת בשל המטען שאותו הוא נושא ושואף לפרוק. אל תירא ישראל, אל תירא… ואל לנו להתכחש לצרכינו, אלא להיות מודעים להם. הצרכים הלא מסופקים שלנו, הם חלק אינטגרלי מהחוויה האנושית. אילו לא היו לנו כאלה, ככל הנראה שלא היינו מבינים מה רוצים מאתנו המטופלים שלנו…

.

ברור אם כן שאיננו מחפשים את המטפל המושלם, אלא את המטפל האמיץ. ואכן תהליך מודעות עצמית, אותנטי-אינטימי-ואמפתי, בין המטפל לעצמו, דורש אומץ רב. כאשר אנו מודעים לצרכינו, השפעתם פוחתת באופן משמעותית, משום שאיננו "נדחפים" לפעול על פיהם. רק בדרך זו, אנו יכולים להעצים גם את המטופל ולעזור לו למצוא בתוך עצמו את המשאבים להם הוא זקוק.

העלאת הלא מודע – אל המודע, משנה את איכות עשייתנו באופן מידי. הטיפול העצמי מביא עמו הזדמנויות נפלאות לריפוי הדדי, בין אם במפגש מקצועי ובין אם במשפחה ועם חברים. בכל פעם שאנחנו נעשים מודעים לצורך שלנו מהאחר, אנו משחררים את עצמנו מהעבדות הרגשית לאותו צורך. באותו הרגע בדיוק, יחווה המטופל שחרור מהצורך לספק לנו את שמלכתחילה לא היה ביכולתו, ויתפנה נפשית ורגשית לתעל את האנרגיה שהשתחררה, לריפוי והגשמה עצמית.

איפה מתחילים?… אחד הסימנים המאותתים לי שאני פועל מתוך צורך בלתי מודע, הוא כשאני מרגיש שאני עובד קשה מדי. בכל פעם שאני מוצא את עצמי מתאמץ או נאבק, בין אם כמנחה או כמונחה, מטפל או מטופל, מורה או תלמיד, הורה לבנותיי או בן להוריי, אני בוחר לשחרר שליטה, להתבונן על המציאות מהצד ופשוט להיות מודע לכל המתרחש ולכל מה שהייתי רוצה שיתרחש… מכאן אני מסכים לנשום לכל הרגשה שמעלה הפער בין הרצוי למצוי… ולאחר שהצורך הרגשי בא על סיפוקו, השלב הבא הוא בלתי נמנע: אני רואה בהיר יותר, מרגיש שלם יותר, ומרפא בריא יותר.

כמובן שהדרך שתיארתי לעי"ל, היא על קצה המזלג ולא זה בלבד, אלא שהיא דורשת התאמה מיוחדת למידות המשתמש/מטפל. בדיוק לשם כך אנו פותחים את סדנאות הקיץ שלנו, ומזמינים אתכם ללמוד להיות תראפיסטים בריאים יותר וקודם כל של עצמכם. מוזמנים להצטרף למשפחה שלנו ולדרך ייחודית ומשנה חיים!

ואם חשקה נפשך בתהליך הכשרה כמנחה קבוצה – קורס המנטורים הוא הכתובת המדויקת בשבילך.

אהבתם? העבירו את זה הלאה