עת שלום ועת מלחמה

חונכתי על ברכי סבי וסבתי ז"ל, שנולדו בישראל והיו לוחמי אצ"ל גאים. רה"מ מנחם בגין ז"ל, חגג עם הורי ביום כלולותם. גדלתי באריאל שבשומרון וחייתי בה מעל 25 שנים. לפני 4 שנים השתחררתי משירות מילואים, כלוחם ומפקד בחטיבת הצנחנים. עד לפני עשור, במשך שנתיים ולקראת סוף ימיו, הייתי צמוד לרה"מ לשעבר אריאל שרון ז"ל.

רבות מבחירותיי נעשו משום שאני אוהב את הארץ הזאת הכי בעולם, גם כשזה סותר דעות שונות של אנשים בנוגע אלי. עם זאת אינני משתייך לפלג פוליטי כלשהו, אינני מוצא את היעוד שלי בפוליטיקה ואין לי שום דבר נגד דעות, מפלגות או ציבור בוחרים כזה או אחר, ואני מקווה בלב שלם שלא היה כלום ולא יהיה כלום. אבל אם היה… התשובה שלי איננה "אז מה".

מה שקורה במדינה כעת הוא מעבר לפוליטיקה או צידוד במחנה כזה או אחר. עבורי זה הזמן ללמוד ולהבין מה באמת מתרחש, להתייצב לימינה של הדמוקרטיה ולקרוא בקול, כפי שקראו רבים וטובים טרם הבחירות… וגם במחיר שחלק מכם יוותרו על הגעה לסדנאות התראפיה של "דרך האהבה" ושאאבד בפייס מספר חברים, כי אין מקום לתיקון חוק החסינות כמו גם לפסקת ההתגברות – ואסביר בקצרה על מה המהומה.

תיקון חוק החסינות הופך אותו לחוק פרסונלי (וזה כשלעצמו אינו כשר), שיחול על רה"מ כמו גם על ח"כים נוספים הנמצאים בחקירת משטרה (אריה דרעי, דוד ביטן, חיים כץ ויעקב ליצמן). אל דאגה, אין לאף אחד באמת כוונה להביא את החוק הזה להצבעה, אלא שהוא מהווה ספין לקידום פסקת ההתגברות.

 

פסקה זו מאפשרת לכנסת להתגבר על החלטות בג"ץ לפסילת חוקים של הכנסת. במילים אחרות, זו דרך קלה וחוקית לנפנף פסיקות בג"ץ שעשויות היו להופיע, בגין עתירות הטוענות שמהלכי חקיקה מסוימים אינם חוקיים. מבלבל? נכון ולכן מה שמעבר לזה תעשה הפסקה, נמצא בפסקה הבאה.

מעבר לעיכוב בג"ץ בהעמדת ח"כים/רה"מים לדין, מאפשרת הפסקה לכל קואליציה לחוקק כל חוק שתרצה, כגון: חוקי כפייה דתיים, חוקים גזעניים, חוקי אפליה ועוד ועוד, ואף "שומר סף" לא יוכל לבלום אותה כדי לשמור על המדינה. אסור שיהיה כוח כזה לאף רשות מחוקקת, גם במחיר שראש ממשלה כזה או אחר, יעמוד לדין כאחד האדם.

רעיון ההפגנה הערב נועד לשמור על עקרון הפרדת הרשויות. נכון, השופט אהרן ברק עשה שינויים מרחיקי לכת שחיזקו את מערכת המשפט והפכו אותה קצת לבריון שכונתי העושה ככל העולה על רוחו. לכן לדעתי יש מקום "לאזן ולבלום" גם אותה – אך לא ע"י "נוק-אאוט" ולא כדי "להחזיר לה" על מה שעשתה.

אין מדינה דמוקרטית בעולם, שנפלה בגלל בית משפט חזק מדי. דמוקרטיות נפלו תמיד בשל החלשת שומרי הסף וחקיקה פרועה, שנבעה משיקולים שאינם כשרים וזה העניין כאן. בג"ץ הוא אחד משומרי הסף האלה וזוהי השעה שכל מי שהארץ הזו קרובה ללבו, ישמור עליה כשהוא שומר גם עליו.

תודה על תשומת הלב.

אהבתם? העבירו את זה הלאה